favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری

کشتی باری

جستجوی پیشرفته

 یک کشتی باری چه مشخصاتی دارد؟

کشتی باری، کشتی تجاری است که بار ، کالا و مواد را از یک بندر به بندر دیگر حمل می کند. هزاران شرکت حمل بار هر ساله در دریاها و اقیانوس های جهان تردد می‌کنند و عمده تجارت بین المللی را انجام می دهند.

کشتی های باری معمولاً مخصوص کارها طراحی می شوند و غالباً مجهز به جرثقیل و مکانیزم‌های دیگر برای بارگیری و تخلیه هستند و در همه اندازه ها ارائه می‌شوند.

به طور کلی ، تجارت مدرن حمل و نقل اقیانوس به دو دسته تقسیم می شود:

تجارت لاینر: شناورهای کانتینری معمولاً (اما نه به طور انحصاری) (که در آن "محموله های عمومی" در کانتینرهای 20 یا 40 فوتی حمل می شود) ، به عنوان "حامل های مشترک" فعالیت می کنند  و برنامه ای را که به طور منظم از بنادر منتشر می شود ، فراخوانی می کنند. یک شرکت حمل و نقل مشترک به یک سرویس تنظیم شده گفته می شود که در آن هر عضوی از مردم می توانند بار را برای حمل و نقل رزرو کنند ، طبق قوانین از قبل تعیین شده و توافق شده بین المللی است.

تجارت تانکر ترامپ: به طور کلی این تجارت خصوصی است که بین حمل و گیرنده و گیرنده تنظیم می شود و توسط صاحبان کشتی یا اپراتورها که کشتی های خود را برای اجاره حمل عمده یا خشک یا مایع یا حمل عمده (محموله هایی با قطعات جداگانه حمل شده) به آنها ارائه می دهند .

کشتی‌های باری بزرگتر معمولاً در خطوط حمل و نقل کار می کنند. شرکت هایی که به طور کلی در جابجایی بار تخصص دارند.

شناورهای کوچکتر ، مانند ناوگان ، اغلب متعلق به اپراتورهای آنها هستند.

اجاره کشتی باری یک روش درآمدی برای افراد جنوب ایران است. هدف عده ای از افراد از اجاره و چارتینگ کشتی باری این است که خودشان از آن کشتی استفاده کنند، عده ای دیگر وجود دارند که با اجاره کشتی باری از یک مجموعه یا شخص حقیقی آن را به دیگران اجاره داده و کسب درآمد می کنند.

باید بدانید تمامی کشتی‌ های باری که دولت از آن ها استفاده می کند و برای جا به جایی کالاهای مختلف از آن ها استفاده می شود جزو اموال دولت نیستند. گاهی این کشتی ها نیز اجاره ای هستند.

در ادامه مقاله از نکات اجاره کشتی برای شما خوانندگان عزیز می گوییم.

اجاره کشتی باری به چند روش انجام می شود؟

چارتینگ کشتی باری به دو روش انجام می شود.

اجاره کشتی باری بدون خدمه یا به اصطلاح لخت

در این حالتِ اجاره یک کشتی باری، فرد اجاره کننده باید هزینه تمام موارد مربوط به کشتی را بپردازد. این فرد می تواند ناخدا و تمام خدمه کشتی را با سلیقه خود انتخاب کند و حقوق و مزایای آن ها را بپردازد.

اجاره کشتی باری همراه با ناخدا و دیگر خدمه و کارکنان مشغول در کشتی

*توجه داشته باشید شرایط قرارداد اجاره یک کشتی باری همراه با کارکنان یا بدون کارکنان مسئولیت سنگینی برای افراد دارد. به همین دلیل فرد مستاجر در هنگام اجاره کشتی باید شرایط خود را در نظر بگیرد تا مراحل به خوبی طی شود.

مفاد قرارداد اجاره یک کشتی باری شامل چه مواردی می شود؟

مقدمه

قرارداد اجاره کشتی با مقدمه ای کوتاه آغاز می شود. در این مقدمه نام هر دو فرد اجاره دهنده و اجاره کننده، اسم کشتی، مشخصات و موقعیت کشتی و ... ثبت می شود.

مشخصات کالاها

قسمت بعدی که در قرارداد اجاره کشتی های باری نوشته می شود مشخصات کالاهایی است که قرار است با کشتی به مقصد مورد نظر جا به جا شوند.

این مشخصات شامل نوع کالاها، نوع بسته بندی آن ها (فله ای، کیسه ای یا بشکه ای) می شود.

توجه داشته باشید برای حمل کالاهای مختلف محدودیت ظرفیت وجود دارد. در متن قرارداد اجاره کشتی حداقل ظرفیت و حداکثر ظرفیت قید می شود. فرد مستاجر به هیچ عنوان نمی تواند مقدار بیش از آنچه که در قرارداد قید شده است در کشتی بارگیری کند.

محدوده زمانی معین برای بارگیری کشتی در بندرگاه

مطلب دیگری که در قرارداد اجاره کشتی های باری قید می شود مدت زمان مجاز برای بارگیری کشتی در بندگاه است.

کشتی های باری برای تخلیه بارهای خود یک محدوده زمانی معین دارند. اگر کشتی قبل از زمان مقرر به بندر برسد، می تواند بارگیری را به تعویق بیندازد و این مورد هیچ مشکلی برای آن ایجاد نمی کند.

اما اگر کشتی بعد از زمان مقرر به بندرگاه برسد و فرصتی برای بارگیری نداشته باشند فرد اجاره کننده می تواند قرارداد اجاره کشتی خود را به راحتی فسخ کند. زیرا عدم تخلیه بار در بندرگاه می تواند به دلیل کمکاری کارکنان باشد. از آنجایی که با بروز این مشکل خسارت زیادی به فرد مستاجر وارد می شود. به همین دلیل فسخ اجاره کشتی باری از طرف فرد اجاره کننده به صورت قانونی و به راحتی قابل انجام است.

مکان مورد نظر برای بارگیری کالاها

کشتی های باری در بندرگاه های مخصوصی بارگیری خود را انجام می دهند. در زمان ثبت قرارداد کشتی باری، نام بندرگاهی که قرار است کشتی در آن بارگیری کند در متن قرارداد ثبت می شود.

این کار به دو صورت انجام می شود. در روش اول انتخاب بندرگاه به عهده فرد مستاجر است. در این روش فرد اجاره کننده کشتی در هر بندری که بخواهد به انتخاب خود بارگیری را انجام می دهد.

در روش دوم بندرگاه مورد نظر به طور کامل و با مشخصات ذکر می شود. در روش دوم فرد اجاره کننده تنها مجاز به بارگیری در منطقه ذکر شده است.

نحوه پرداخت کرایه

 به طور معمول پرداخت کرایه بعد از تحویل کالاها در بندرگاه انجام می شود. اما این شرایط برای همه یکسان نیست. گاهی فرد اجاره دهنده و مستاجر نحوه پرداخت کرایه را تغییر می دهند. این افراد کرایه را متناسب با شرایط خود دریافت می کنند. تغییر نحوه پرداخت کرایه برای طرفین قرارداد مجاز است.

در صورت تعیین هر قانونی برای پرداخت کرایه هردوطرف قرارداد باید از آن پیروی کنند.

حق ضبط کالاها

گاهی به دلیل بروز مشکلات مختلف، کالاها در زمان معینی بارگیری نمی شوند. علاوه بر این گاهی فرد اجاره کننده صدمات و خساراتی را به کشتی وارد می کند. در این صورت فردی که کشتی باری را اجاره کرده باید خسارات معین را به مالک کشتی پرداخت کند. در غیر اینصورن فرد مالک می تواند کالاهای کشتی را به عنوان خسارت خود ضبط کند.

هزینه بارگیری و تخلیه کشتی به عهده چه کسانی است؟

در قرارداد یکی کشتی برای پرداخت هزینه های بارگیری و تخلیه کشتی قوانین خاصی تعیین می شود. گاهی این هزینه ها بر عهده مالک کشتی است گاهی نیز بر عهده فرد مستاجر است. در بعضی مواقع نیز هر دو نفر هزینه های بارگیری و تخلیه کشتی را به صورت اشتراکی پرداخت می کنند.

تعیین پرداخت این هزینه ها متناسب با شرایط و سلیقه هر دو طرف قرارداد تعیین می شود.

انواع بارنامه هایی که برای اجاره کشتی باری در نظر گرفته می شود کدام است؟

 • بارنامه Through B\L کشتی
 • بارنامه دریایی Liner B\L کشتی
 • بارنامه چارتر Charter Party B\L کشتی
 • بارنامه حمل مرکب فیاتاL  کشتی
 • بارنامه مقید DIRTY B\L کشتی
 • بارنامه TBL کشتی
 • بارنامه شخص ثالث کشتی
 • بارنامه چارتر یا دربست CHRTER PARTY B\L کشتی
 • بارنامه غیر قابل معامله کشتی
 • بارنامه آن ‌بوردON BOARD کشتی
 • بارنامه آن ‌دک ON DECK کشتی
 • بارنامه پشت سفید SHORT FORM B\L کشتی
 • بارنامه موقت کشتی
 • بارنامه بیات STALE B/L کشتی
 • بارنامه گروهی GROUPAGE B\L کشتی
 • بارنامه PREPAID کشتی
 • بارنامه خط سیر منظم یا لاینر LINER B\L کشتی
 • بارنامه CONTAINER کشتی
 • بارنامه RECEIVED FOR SHIPMENT کشتی
 • بارنامه SHIPPED ON BOARD کشتی
 • بارنامه تمیز Clean B\L کشتی
 • بارنامهترانشیپ Transshipment Bill of Lading کشتی
 • بارنامه قابل انتقال Negotiable B/L کشتی
 • بارنامه دریایی کالای دریافت شده Received for Shipment B/L کشتی

بهترین راه اجاره کشتی باری چیست؟

در حال حاضر بهترین راه اجاره یک کشتی باری مطمئن در ایران سایت کشتی داران است. این سایت بزرگترین منبع نیازمندی های دریایی است که افراد و شرکت های مختلفی در آن آگهی خود را به ثبت می رسانند.

انواع کشتی باری

کشتی های باری با توجه به نوع بار آنها به 7 گروه تقسیم می‌شوند. این گروه ها عبارتند از: شناورهای باری عمومی،کشتی های کانتینردار، تانکرها، حمل فله خشک،شناورهای چند منظوره، شناورهای رول

کشتی های باری عمومی اقلام بسته بندی شده مانند مواد شیمیایی ، غذاها ، مبلمان ، ماشین‌آلات ، وسایل نقلیه موتوری و نظامی ، کفش ، پوشاک و غیره را حمل می کنند.

کشتی های کانتینری (گاهی کشتی های کانتینردار املایی) کشتی های باری هستند که تمام بار خود را در کانتینرهای بین مدی اندازه کامیون حمل می کنند  که نام این  به روش کانتینر سازی است.

ظرفیت کشتی کانتینری معادل 20 فوت اندازه گیری می شود و تانکرها فرآورده‌های نفتی یا سایر محموله های مایع را حمل می کنند. این کشتی‌ها فله خشک زغال سنگ ، غلات ، سنگ معدن و سایر محصولات مشابه را به صورت سست حمل می کنند.

کشتی های رول برای حمل محموله های چرخ‌دار مانند اتومبیل ، کامیون ، کامیون نیمه تریلر ، تریلر استفاده می‌شود.

کشتی باری

انواع شناورهای باری

انواع تخصصی شناورهای باری شامل کشتی‌های کانتینر‌دار و کشتی های فله بردار است. (تانکرهای تکنیکی از هر اندازه کشتی های باری هستند ، اگرچه به طور معمول آنها را به عنوان یک دسته جداگانه تصور می کنند.)

کشتی های باری به دو دسته لنج و ولگرد تقسیم می شوند که خدمات ارائه شده به صنعت دریایی را منعکس می کنند .

شرکت های حمل و نقل کوچکتر و افراد خصوصی، کشتی های ولگرد را اداره می کنند.

خطوط حمل بار با برنامه های ثابت منتشر شده توسط شرکت های حمل و نقل اجرا می شوند.

خرید و فروش کشتی باری

برای خرید یا فروش انواع کشتی باری  با باید به صورت سنتی عمل کرد و با مراجعه به بنادر شمالی با جنوبی کشور کشتی باری موردنظر را پبدا کرد و یا با فعالان دریایی برای خرید و فروش انواع کشتی باری مشورت کرد.

با ظهور سایت‌ها و مراجع تخصصی دریایی همچون سایت کشتی‌داران در فضای مجازی،خریداران و فروشندگان انواع کشتی باری می توانند با مراجعه به این سایت، کشتی باری موردنظر خود را بخرند با بفروشند.

کشتی باری دریایی

قیمت کشتی باری

برای قیمت‌گذاری روی انواع کشتی باری می‌توان به کانال‌های تلگرامی و واتساپی دریایی مراجعه کرد. با پیدایش سایت کشتی‌داران که یک مرجع تخصصی در صنعت دریایی است فعالان می‌توانند برای قیمت‌گذاری روی انواع کشتی باری با استخراج معیارهای قیمت‌گذاری از سایت کشتی‌داران اقدام به خرید با فروش کشتی باری کنند.

میزان ظرفیت،طول،عرض،ارتفاع و آبخور از مهمترین معیارهای قیمت‌گذاری برای خرید با فروش انواع کشتی باری است.

قدرت و نوع موتور به همراه سال ساخت و پرچم ثبتی کشتی باری می‌تواند به عنوان معیارهای مهمی برای قیمت‌گذاری انواع کشتی باری محسوب شوند.