favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری
جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

 افسر ارشد، برقرارکننده نظم و مدیریت در کشتی

آشنایی با مشاغل حوزه دریایی از مهمترین اموری است که برای شاغل شدن در صنعت دریایی باید در اولویت قرار بگیرد.

یکی از مهمترین مشاغل دریایی افسر ارشد در کشتی است.

افسر ارشد در کشتی به عنوان مسئول، وظیفه برقرار نظم و مدیریت کارها را برعهده دارد و باید بتواند در موقعیت‌های خطرناک با شناختی که از دریا، اقیانوس ها و قسمت های مختلف کشتی  دارد،شناور  و افراد را به سلامت به مقصد برساند.

حالا اگر بخواهیم تخصصی‌تر درباره حقوق و مزایای افسر کشتی بگوییم در ابتدا باید با تعدادی از افراد آشنا شویم. طبق تعریف، افسر های عرشه از اعضای بخش عرشه هستند.

بخش عرشه چیست؟

 یک گروه سازمان یافته بر روی انواع کشتی‌ها است و توسط افسرهای عرشه مدیریت می‌شود.این فرد خدمات مختلفی را به انجام می رساند که مهمترین کار آنها ناوبری کشتی از طریق پل فرماندهی است.

افسر اول کشتی چیست؟

افسر ارشد عرشه یکی از افسر ها است که وظیفه آن نظارت و هماهنگی سایر مشاغل در کشتی است. اگر کاپیتان ، طی مراحلی آسیب ببیند وی جانشین اول اوست.

افسر دوم کشتی جیست؟

افسر دوم وظیفه حفظ و نگهداری وسایل مربوط به عرشه را دارد. او همچنین مسئول آموزش خدمات آتش نشانی و مانند این را به سایرین دارد.

افسر سوم کشتی چیست؟

افسر سوم مسئولیت مدیریت راه و نوسازی نقشه ی راه را دارد. وی راه آبی را باید از روی نقشه به دیگران نشان دهد.

 حقوق افسر کشتی

به طور کلی به دلیل اینکه در ایران،شغل دریانوردی از مشاغل بسیار سخت است پس حقوق خوبی هم به شاغلان در این بخش می‌دهند. در کل به طور متوسط تا 4 هزار دلار در ماه حقوق افسران کشتی است. 

 

 

افزایش حقوق و مزیت های آن

بر طبق گفته تعدادی از مسئولان در بیشتر سال ها  حقوق و مزایای افسر ارشد تا ۱۵ درصد و افسر جز تا ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

حقوق و مزایای افسر کشتی و به طور کلی همه کارکنان دریایی علاوه بر افزایش حقوق شامل موارد دیگر از جمله حق بیمه عمر است.

بر این اساس تمام اشخاصی که در حوزه دریانوردی مشغول به کار هستند حق‌بیمه آن‌ها را شرکت استخدام کننده به مدت ۱۰ سال تامین می‌کند.

 

وضعیت استخدام افسر
مهم‌تر از مزایا و حقوق به طور قطع استخدام است. در کشور ما هم به دلیل داشتن مرز های آبی گسترده هر ساله به نیروی جدید نیاز داریم.

برخی از شرکت‌هایی که در ایران افسر کشتی استخدام می‌کند شرکت‌های زیر است:

شرکت کشتی‌رانی والفجر، کارخانه کشتی‌سازی صدرا، شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بنادر و دریانوری

در کل کسانی که به این حیطه علاقه‌مند هستند با وجود مرز های آبی گسترده در ایران می توانند به شغل مورد علاقه خودشان برسند.

 

وظایف افسران کشتی

دوستان وظیفه اصلی افسران عرشه ؛هدایت کشتی و نظارت بر بارگیری و تخلیه کشتی و حفظ ایمنی کشتی و خدمه‌اش است .

درکشتی با محاسبه کاپیتان ۴ افسر عرشه داریم .​ اول کاپیتان که بالاترین درجه  افسر عرشه کشتی و همچین  بالاترین مقام کشتی محسوب می‌شود.

به کاپیتان در کشتی master می‌گویند.

کاپیتان در کشتی کار زیادی انجام نمی‌دهد و بیشتر بر سایر خدمه کشتی نظارت می‌کند.

 

 

 وظایف افسر اول در کشتی

دومین مقام بالا بین افسر ها ؛ افسر اول یا cheif offcer است.

افسر اول هم بر تمام افسرهای دیگر نظارت می‌کند و عملکرد آنها را به کاپیتان گزارش می‌ دهد. کار اصلی افسر اول در کشتی نظارت بر تخلیه و بارگیری محموله است.

 

وظایف افسر دوم و سوم در کشتی

افسر دوم یا second officer  است .پایین‌ترین مقام هم بین افسر‌ها ؛افسر سوم یا third officer  است که یکی از مهم‌ترین وظیفه‌اش چک کردن ابزار و وسایل نجات مانند جلیقه نجات  که life buoy نامیده می‌شود و یا life jacket ها (همان جلیقه نجات است ) برای استفاده در زمان اضطراری است.

 

تایم کارکرد افسر کشتی

همه افسر ها دو شیفت کاری ۴ ساعته دارند که  در اصطلاح به آن watch می گویند. .به طور مثال شیفت افسر سوم ساعت ۸ تا ۱۲ صبح و ۸ شب تا ۱۲ شب است .

افسر ها موظف هستند سرعت باد، سرعت کشتی ؛course کشتی و غیره را در دفترچه ای به نام log book ثبت کنند.

افسر های عرشه کشتی زیاد کار بدنی انجام نمی‌دهند و بیشتر بار روانی رو دوش آنهاست تا بار جسمی .

شاید این سوال پیش بیاد پس کارهای بدنی رو چه کسی انجام می دهد؟ در جواب باید گفت ملوانان عرشه .در عرشه معمولا ۳ تا ۴ نفر ملوان داریم که بین آنها هم سلسله مراتبی وجود دارد .

انتهای‌پیام/