favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری

شناور دریایی

جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

چگونه انواع شناورهای دریایی را بخریم یا بفروشیم؟

اگر بخواهیم به سادگی تعریف جامعی از یک شناور داشته باشیم باید گفت که به هر اشیایی که روی آب در حال حرکت است می‌توان نام شناور را روی آن گذاشت.

به طورکلی شناورها به 3 دسته فراساحلی،مسافربری و باربری تقسیم می‌شوند.

شناورهای فراساحلی:

بعضی از شناورهای فراساحلی برای جابجایی لنگر سکوهای حفاری  به کار می‌روند که فاقد هرگونه موتور هستند.

نوع دیگری از شناورهای فراساحلی وظیفه ارسال آب و سوخت به شناورهای فراساحلی فاقد موتور را برعهده دارند.

شناورهایی که برای مقاصد حفاری در دریا مورد استفاده قرار می‌گیرند فراساحلی هستند هرچند نباید از ذکر این  نکته مهم غافل شویم برای انجام امور لوله‌گذاری، انجام امور تعمیراتی سکوها،لوله‌گذاری برای ارسال نفت و گاز، بازرسی زیر آبی شناورها سکوهای گازی و نفتی و استقرار و نصب سکوهای فرا ساحلی از شناورهای فراساحلی استفاده می‌شود.

البته برای انجام امور زلزله نگاری در کف دریا، انجام امور غواصی برای پروژه‌های فراساحلی، ذخیره‌سازی نفت استخراجی و ارسال آن و ذخیره‌سازی برای ارسال محصولات سرچاهی نفت از شناورهای فراساحلی استفاده می‌شود.

میدونید وقتی یک کشتی غرق میشه چه اتفاقی بعدش می افته؟ از اینجا  غرق شدن کشتی را ببینید

کشتی ژاپنی

شناورهای مسافربری:

دسته دوم شناورهای مسافربری هستند که در سال‌های اخیر استفاده از آنها تا قبل از شیوع ویروس کرونا رواج زیادی پیدا کرده است.

در حقیقت از شناورهای مسافربری برای مقاصد گردشگری و جابجایی مسافران از شهرها و کشورهای متعدد به نقاط مختلف دنیا استفاده می‌شود.

کشتی های مسافربری تفریحی لوکس که در سایز بزرگ هستند و برای جابجایی مسافر و ماشین و گاهی هم بار استفاده می‌شود . البته از کشتی های مسافربری تفریحی لوکس  برای حمل مسافر و خودرو در مسافت‌های کوتاه استفاده می‌شود .

شناورهای باربری(تجاری):

از شناورهای باربری برای برای حمل کانتینر  و کالاها به صورت فله مانند گندم ، جو ، مواد معدنی و غیره مورد استفاده می شود

از شناورهای باربری و تجاری برای حمل روغن های خوراکی، مایعات نفتی و حمل مایعات گازی استفاده می‌شود.

کشتی‌ها هم که در زمره شناورها محسوب می‌شوند انواع مختلفی دارند که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کشتی‌های حمل کالای عمومی:

به جرات می توان به این موضوع مهم اشاره کرد که، برای بارگیری و انبارکردن بسیاری از کالاها در اشکال مختلف از قبیل بشکه، عدل و پالت طراحی  از کشتی‌های حمل کالای عمومی استفاده می‌شود.

کشتی جنرال کارگو نوعی از شناور است که برای حمل انواع کالاها استفاده می‌شود اما با ورود شناورهای فله‌بر استفاده از کشتی‌های جنرال کارگو به حاشیه رفت.

در حقیقت با ظهور شناور کانتینری استفاده از کشتی های جنرال کارگو تنزل کرد هرچند نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که شناورهای جنرال کارگو همچنان از نظر تعداد بیشترین شناورهای کالابر را در ناوگان جهانی شناورهای بازرگانی تشکیل می‌دهند.

شناورهای کانتینری به ندرت بیش از 50 هزار TEU ظرفیت دارند که ضعف بزرگ این‌گونه شناورها را نسبت به کشتی‌های کارگو را نشان می‌دهد.

نفتکش‌ها:

یکی از مهمترین انواع کشتی‌ها، نفتکش‌ها هستند که از این نوع کشتی‌ها برای حمل نفت و محموله‌های نفتی  استفاده می‌شود.

سرعت بارگیری و تخلیه در این کشتی‌ها به دلیل استفاده از پمپ از کشتی‌های دیگر سریع‌تر است.

در حقیقت دو نوع تانکر نفت وجود دارد؛ تانکر نفت خام و تانکر فراورده‌های نفتی و سطح عرشه این کشتی‌ها از لوله‌ها و پمپ‌ها پوشیده شده که مخصوص حمل و انتقال نفت خام هستند.

نفتکش‌های جدید پوشش‌های خاص برای جلوگیری از نشت نفت به آب دریا را هم دارند.

نفتکش‌ها به لحاظ ظرفیت و اندازه بسیار متفاوت هستند اما براساس میزان گنجایش نفت خام هم دسته‌بندی می‌شوند

نفتکش‌ها بالاترین درصد حمل‌ونقل دریایی را به خود اختصاص داده‌اند.

یچه لنج

کشتی‌های فله‌بر خشک:

برای حمل محموله‌های بدون بسته‌بندی و کاملاً باز نظیر ذغال سنگ، سنگ آهن، سنگ‌های معدنی، کاکائو، گندم، جو و سایر غلات، کود شیمیایی، خوراک دام، آهن قراضه و سایر محموله‌های خشک کالا یا بار فله‌ای از شناور فله‌بر که نوعی کشتی تجاری است استفاده می‌شود.

برای تخلیه و بارگیری کالای فله از امکانات و تجهیزات زیادی استفاده می‌شود و ظرفیت این نوع کشتی‌ها از 10 تا 365 هزار تن متغیر است.

حداکثر طول شناور حمل فله خشک 350 متر است و یکی از مهمترین مزایای استفاده از کشتی فله‌بر خشک هزینه بسیار پایین برای حمل بار است.

کشتی‌های رو-‌‌رو:

داشتن طبقات مختلف و متحرک که ارتباط این طبقات با بالابرهای مخصوص یا سطح شیبدار ر ا برقرار می‌کند از مزایای استفاده از کشتی‌های رو- رو است.

از این نوع شناور برای بارگیری، تخلیه خودرو و وسایل باربری جاده‌ای استفاده می‌شود.

کانتینربرها:

تعداد زیادی از شناورها هستند که قابلیت حمل کانتینر را نیز دارند اما وقتی از کشتی کانتینربر نام می‌بریم، منظورمان کشتی‌هایی است که فقط به کار حمل کانتینر پرداخته و شکل و ساخت انبارهای آنها کاملاً سلول‌بندی شده باشد. ساختمان این کشتی‌ها مانند جعبه‌ای باز است که کانتینرها در آن به صورت ردیف‌ها و ستون‌های منظم چیده می‌شوند.

 کشتی‌های یخچالی:

برای حمل‌و‌نقل  انواع مواد غذایی از میوه گرفته تا گوشت و مواد غذایی فاسدنشدنی از شناورهای یخچالی استفاده می‌شود.

داشتن امکانات و تجهیزات لازم  در بنادر برای حمل‌ونقل بار کشتی‌های یخچالی اهمیت ویژه‌ای دارد.

جنس بدنه شناورها:

باید به این نکته مهم اشاره کنیم که جنس بدنه شناورها از چوب،فایبرگلاس،استیل و فولادی است که بستگی به نوع کاربرد شناورها در دریا دارد.

 خرید و فروش شناور

با توجه به اینکه خرید و فروش شناورها در سالهای گذشته در کشورمان به صورت سنتی انجام می‌گرفت و این نوع خرید وفروش‌ها سودهای کلانی را به جیب دلالان واریز می‌کرد برای جلوگیری از اخذ کمیسیونهای نامتعارف دلالی در صنعت دریایی حضور استارتاپ‌ها ضرورت پیدا کرد.

حلقه مفقوده صنعت دریایی ایران، وبسایت‌ها و استارتاپ‌های دریایی بود که سایت ((کشتی‌داران)) با حضور به هنگام خود در صنعت دریایی ایران مسیر آنلاین شدن خرید و فروش کالاهای دریایی را به فعالان این حوزه نشان داد.

مبارزه با اخذ کمیسیون‌های نامتعارف در صنعت دریایی، شعار کشتی‌داران برای تبدیل جامعه سنتی به آنلاین است و امروز مفتخریم که به این موضوع مهم اشاره کنیم که تعداد آگهی‌های دریایی در سایت ((کشتی‌داران)) به مرز 2 هزار آگهی رسیده است.

فضای آنلاین و سایت کشتی‌داران برای ایجاد سهولت در خرید و فروش انواع شناور و مبارزه با اخذ کمیسیون‌های نامتعارف دریایی قدم به عرصه صنعت دریایی ایران گذاشت و امیدواریم  روزی فرارسد که سایت ((کشتی‌داران)) بزرگترین مرجع تخصصی صنعت دریایی ایران شود.

قرارداد خرید شناور شناور یکی از مهم‌ترین عرصه‌هایی که می‌تواند منافع عمومی و ملی کشورمان را در حوزه اقتصاد و سیاست در سطح بین‌المللی رقم بزند،عرصه انرژی و از آن‌میان،حوزه نفت  است.

ایران به‌عنوان دومین‌ دارنده ذخایر نفتی باید بکوشد تا از این منبع بهره‌برداری کرده،نفت  خود را به بازارهای‌ جهانی عرضه کند.

طریقه اصلی و مهم برای رسیدن بدین هدف،فروش آن است که می‌تواند منافع‌ ارزشمندی را برای کشور ما به ارمغان بیاورد.

محک زدن قراردادهای بلندمدت ثمن شناور و بررسی موانع و مشکلات ناشی از طولانی‌ مدت بودن این‌گونه قراردادها و تأثیر آن بر روابط طرفین و پیش‌بینی سازوکارهای مختلف‌ قراردادی جهت رفع این مشکلات است.

در عصرهای مختلف،منابع انرژی متفاوتی مانند چوب،زغال سنگ،نفت و مشتقات آن مورد استفاده قرار گرفته است.این تغییر منابع انرژی از چوب به زغال سنگ و از زغال سنگ به‌ نفت و گاز به‌خاطر ویژگی‌های خاصی بوده که هر منبع انرژی نسبت به منبع ماقبل خود داشته‌ است.

بنابراین ایران به دلیل داشتن این منابع غنی قراردادهای بین المللی زیادی با سایر کشورها دارد که در ارتباط با پرداخت قیمت منابع استراتژی ها و دعاوی تجاری زیادی مطرح است یکی از این موارد ثمن شناور است که تاثیر شایان توجهی بر این قراردادها می گذارد.

لنج باری

قیمت شناور:

به جرات می‌توان به این نکته مهم اشاره کرد که قیمت شناورها براساس معیارهای مختلفی تعیین می‌شود که این معیارها شامل جنس بدنه شناور، میزان ظرفیت براساس تناژ شناور و نوع موتور به کار رفته در شناور تعیین می‌شود

الیته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که سال ساخت شناور به همراه سال ساخت موتور شناور در قیمت‌گذاری انواع شناور اعم از لنج یا کشتی موثر هستند.

سالم بودن بدنه شناور و سال و مکان ساخت شناور هم در تعیین قیمت یک لنج با کشتی نقش موثری دارد که نباید نادیده گرفته شود.

از طرف دیگر میزان کارکرد و مسافت طی شده توسط شناور هم برای محاسبه نرخ‌گذاری روی کشتی یا لنج اهمیت ویژه‌ای دارد که باید درنظر گرفته شود.

بنابراین با توجه به متغیر بودن آیتم‌های موثر بر قیمت شناور در کشور می‌توان به این نکته مهم اشاره کرد که نرخ هیچ نوع لنج یا کشتی در تمام دنیا ثابت نیست زیرا متغیرهای موثر بر قیمت‌گذاری لنج یا کشتی نرخ ثابتی ندارند.

قطعات مورد استفاده در شناور اعم از تجهیزات موتوری و بدنه همچون نو با دست دوم هم در نرخ‌گذاری لنج با کشتی موثر است هرچند نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که تجهیزات روی شناور چقدر کامل یا ناقص باشد؟ و با اینکه این تجهیزات برای چه سالی باشد؟

تعمیرات اساسی با قطعات نو انجام شده یا دست دوم هم در قیمت‌گذاری لنج یا کشتی موثر است.

زمان داک کشتی،نفتکش، سوپلای و یا لنج هم در قیمت‌گذاری شناور اهمیت دارد و باید به آن عنایت ویژه شود.

سایت کشتی‌داران به عنوان بک مرجع تخصصی در حوزه دریایی می‌تواند کمک شایانی به فعالان دریایی و دریانوردان برای استخراج درست قیمت انواع شناور کند.

همچنین ببینید: دریازدگی و جلوگیری از آن | پهلوگیری کشتی در اسکله های مختلف |

خطرات مرگ بار دزدان دریایی|

بررسی بنادر مختلف ایران به همراه بررسی ویژگی های جذاب آنها | 

هیچی بدتر از عرق سوز شدن در دریا نیست! بیاید بهتون بگیم که چیکار کنید عرق سوز نشید.