favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری

راداری و ارتباطی دریایی

کشتیرانی همه‌ی آگهی‌ها تجهیزات دریایی راداری و ارتباطی دریایی
جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

سیستم‌های راداری و ارتباطی دریایی چگونه عمل می‌کنند؟

ارتباطات رادیویی دریایی در قرن گذشته دستخوش تغییر شده است. رادیو پس از قرن‌های متمادی،تغییر شدیدی در ارتباطات دریایی در دریا ایجاد کرد.

از سال‌های ابتدایی قرن گذشته  درکشتی ها، رادیو  برای برقراری ارتباط سیگنال‌ بین شناور و ساحل استفاده می‌شد. تلگرافی رادیویی با استفاده از کد مورس در اوایل قرن بیستم برای ارتباطات دریایی مورد استفاده قرار گرفت.

در دهه هفتاد میلادی ، پس از بررسی اتحادیه بین المللی ارتباطات از راه دور ، IMO سیستمی را ایجاد کرد که در آن ارتباطات کشتی به کشتی یا کشتی به ساحل با درجاتی از اتوماسیون عملیاتی شد .

ارتباطات دریایی بین کشتی‌ها یا با ساحل با کمک سیستم های روی کشتی از طریق ایستگاه‌های ساحلی و حتی ماهواره ها انجام می‌شد در حالی که ارتباط کشتی به کشتی توسط رادیو VHF برقرار شده بود.

با دستورات کنترل از راه دور دیجیتال برای انتقال یا دریافت هشدار دریایی با تماس‌های اضطراری یا ایمنی یا پیام‌های اولویت‌دار معمول روبرو می‌شوید.

سرویس‌های ماهواره‌ای، برخلاف سیستم های ارتباطی زمینی برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها جایی که دامنه ایستگاه‌های ساحلی نمی‌تواند به آنها برسد ، به کمک ماهواره‌های ثابت زمینی نیاز دارند .

 سیستم ایمنی جهانی پریش دریایی

برای نیازهای عملیاتی بین‌المللی ، سیستم ایمنی جهانی پریش دریایی (GMDSS) جهان را  به 4 بخش زیر تقسیم کرده است. این چهار بخش جغرافیایی به نام های A1 ، A2 ، A3 و A4 است

بسته به منطقه عملیاتی، کشتی خاص ، شناورها به سیستم های مختلف ارتباط رادیویی نیاز دارند تا در کشتی حمل شوند.

 A1-  حدود 20 تا 30 مایل دریایی از ساحل فاصله دارد که حداقل تحت پوشش یک ایستگاه رادیویی ساحلی VHF قرار دارد که هشدار مستمر DSC در آن وجود دارد.

A2 - این منطقه از نظر تصور باید 400 مایل دریایی از ساحل را پوشش دهد اما در عمل تا 100 مایل دریایی از ساحل امتداد دارد اما این باید مناطق A1 را حذف کند.

A3- این منطقه به استثنای مناطق A1 و A2 است اما این پوشش در 70 درجه شمالی و 70 درجه عرض جنوبی است و در محدوده ماهواره زمین ثابت INMARSAT است ، جایی که هشدار مداوم در آن وجود دارد.

A4- این مناطق خارج از مناطق دریایی A1 ، A2 و A3 است. این مناطق در اصل مناطق قطبی شمال و جنوب با 70 درجه عرض جغرافیایی هستند.

سامانه جهانی ایمنی و اضطرار دریانوردی (GMDSS)

پس از حادثه کشتی تایتانیک در سال 1914 ، به منظور افزایش ایمنی در کشتی‌رانی توافق‌نامه بین‌المللی با عنوان”Solas” (SAFETY OF LIFE AT SEA) تدوین شد. هدف از این توافق‌نامه تعیین حداقل استاندارد برای ساخت، تجهیز و راه اندازی کشتی ها با توجه به ایمنی کشتی ها بود.

این توافق‌نامه به مرور زمان تکمیل و نسخه های متعددی از آن تدوین شد.

در سال 1992 “سامانه جهانی ایمنی و اضطرار دریانوردی” یا به انگلیسی “Global Maritime Distress and Safety System” که با عنوان “GMDSS” شناخته می شود به توافق‌نامه Solas اضافه شد و تمامی شناور ها موظف شدند خود را به این سامانه مخابراتی و یا حداقل اجزایی از آن مجهز نمایند.

جی پی اس گارمین

تجهیزات GMDSS

در ابتدا دستگاه GMDSS تنها شامل یک فرستنده بود که وضعیت اضطراری را از طریق ماهواره و یا ارتباطات رادیویی ارسال می‌کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی GMDSS-2 که با همان نام GMDSS شناخته می‌شود به حوزه کشتی‌رانی کمک شایانی کرد.

همانطور که اشاره شد براساس توافقنامه Solas کلیه شناورها موظف به داشتن همه یا بخشی از دستگاه های GMDSS هستند. در صورت بروز حادثه برای افراد مستقر در پل فرماندهی سایر افراد مستقر در کشتی باید بتوانند با این تجهیزات کار کنند بنابراین نیاز است تا دو اصل همواره رعایت شود  :1-وجود کتاب راهنما برای افراد با کمترین سطح دانش. 2- وجود تجهیزات با شکل یکسان فارغ از نوع برند.

با همراه داشتن کتاب های مخابراتی ALRS ، استاندارد مورد نظر Solas در مورد کتاب راهنما است رعایت می‌شود. همچنین بنابر استانداردهای مورد نظر Solas ، تمام شرکت های سازنده موظف هستند تا تجهیزات و دستگاه های مورد نظر GMDSS را به یک شکل فارغ از نوع برند بسازند.

به طور کلی کلیه شناورهای بالای 300 تن و کشتی های مسافربری باید دارای دستگاه های مخابراتی ماهواره ای طبق الزامات GMDSS باشند.

خرید وفروش سیستم راداری و ارتباطی

برای خرید یا فروش انواع سیستم راداری و با ارتباطی می توان با مراجعه به فروشگاه‌های دریایی در شمال و جنوب کشور به صورت سنتی عمل کرد.

با پیدایش مراجع تخصصی مجازی در حوزه دریایی همچون سایت کشتی‌داران، فعالان دریایی می‌توانند با مراجعه به این سایت می‌توانند اقدام به خرید یا فروش انواع سیستم راداری و ارتباطی در حوزه دریایی کنند.

جی پی اس سامیونگ

قیمت سیستم راداری و ارتباطی

از معیارهای قیمت‌گذاری در اقلام راداری و ارتباطی دریایی می‌توان به میزان برد، سال ساخت و نوع کمپانی سازنده اشاره کرد.

همچنین کاربردهای متنوع کالاهای راداری و ارتباطی در حوزه دریایی برای قیمت‌گذاری روی انواع آنها موثر است.

سایت کشتی‌داران به عنوان مرجع تخصصی صنعت دریایی در فضای مجازی می‌تواند به فعالان دریایی در زمینه قیمت‌گذاری روی انواع کالاهای راداری و ارتباطی کمک ویژه‌ای کند.

انتهای پیام/