favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری
جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

افراد تحصیل کرده در این رشته پس پایان دوره تحصیلی به شغل های طراحی، محاسبه، ساخت اجزائی، کشتی سازی، فراساحل، بندر سازی، اسکله سازی و... مشغول می شوند.

این رشته مختص جنسیت خاصی نیست و برای خانم ها و اقایان نیز است.

شاخه های اصلی این رشته به سه دسته کلی تقسیم می شود که عبارت اند از:

در ادامه به بررسی و تحلیل این سه بخش اصلی خواهیم پرداخت.

 1. مهندسی دریا (مهندسی کشتی‌سازی سابق)
 2. مهندسی ماشین‌آلات دریایی
 3. مهندسی دریا و دریانوردی 

مهندس دریا

فردی مانند کاپیتان که کنترل کشتی را بر عهده دارد مهندس دریا همینطور است با این تفاوت که مهندس کنترل تمامی بخش ها، برنامه ریزی و همچنین کنترل تمامی بخش های امور فنی از بدو ورود تا خروج کامل را برعهده دارد.

این سمت شغلی فردی تحصیل کرده طلب می کند که پس از تکمیل دوره کاراموزی و کسب تجراب لازم و همچنین سابقه کاری مثبت (نمونه کار موفق) را می خواهد.

شغل مهندس دریا

شغل مهندس دریا، شغلی پیچیده با دردسر های کوچک و بزرگ در مقطع خود است زیرا این شغل به عنوان یک شغل مادر است چرا که بسیاری از حمل نقل ها و یا جا به جایی مسافرین از طریق دریا انجام می شود.

فردی که با سِمت مهندس در کشتی مشغول می شود باید توانایی مدیریت کردن امور فنی  تمامی بخش های کشتی در لحظه را داشته باشد مانند: تعمیر، ساخت، نگهداری و ...

حقوق مهندس دریا

حقوق مهندس دریا یک پارامتر ثابت برای اندازه گیری و یا واحد خاصی ندارد، یک قرارداد بین طرفین کارفرما و نیرو ثبت و مندرج می شود این قرارداد با توجه به پروژه کاری پس از بررسی شرایط و پارامترها عقد می شود که باید هر دو با رضایت خود آن را تکمیل کنند .

انواع مهندس دریا

 • مهندس کشتی

راه اندازی، تعمیر و نگهداری موتور کشتی در حال استفاده، اطمینان از ایمنی و کارایی کارکرد موتورها، تجهیزات اصلی و جانبی کشتی،  سیستم های مهم دریایی ،نظارت و مدیریت امور فنی کشتی، که مهم ترین مسئولیت است.

مهندسی کشتی دارای 5 لوول است، که از مهندسی 5 شروع شده و به مهندسی 1 ختم می شود.

 • مهندس کشتی سازی

طراحی پیشرفته از نظر اقتصادی و به روز بودن، توسعه پیشرفته، ساخت و نگهداری از کشتی های مسافر بری و باربری، قایق ها و طراحی منحصر به فرد، ساخت و پیاده سازی سیستم های مجهز دریایی، سکوها، خطوط لوله و تجهیزات مرتبط، نظارت برانجام پروژه های ساخت کشتی با طرح و برنامه ریزی خود و تعمیر،انجام کارهای تحقیقاتی برای پیشرفت و همچنین آپدیت قسمت های فعلی.

 • مهندس دریانوردی

هدایت کشتی بر طبق مسیر طراحی و برنامه ریزی شده با هدف مشخص، مدیریت و کنترل کامل بر نیروی انسانی شاغل در کشتی در هر لحظه عادی و غیرعادی، تامین آسایش و امنیت همچنین رضایت معقول شاغلان و مسافران در لحظه کشتی، حفظ آرامش و کنترل کشتی در شرایط بحرانی مانند طوفان، تصادف و  داشتن پلن های درست و حسابی قبلی.

استخدام مهندس دریا

با توجه به اگهی های ثبت شده در سایت رسمی کشتی داران و ساخت پروفایل شخصی خود پس از تکمیل رزومه کاری شما می توانید با توجه به نیاز کارفرما و شرایط مندرج شما به کارفرمای آگهی دهنده درخواست کار ارسال نمائید.

آگهی استخدام مهندس دریا

بنا به نیاز خود و سابقه کاری می توانید آگهی مربوط به جویای کار را در سایت رسمی کشتی داران ثبت نمائید تا کارفرما پس بررسی رزومه کاری شما ومقایرت با نیازمندی خود با شما ارتباط برقرار نماید.

مزایای شغل مهندس دریا

بزرگ ترین مزیت این شغل حقوق نسبتا عالی این کار است که معایب بسیاری دارد اما این مزیت بزرگ همه آنهارا پوشش می دهد.

کسب تجربه های مدیریت زندگی دومین مزیت بزرگ این شغل نسبتا عالی محسوب می شود.

بازار کار این رشته هنوز اشباع نشده و می توان به عنوان فردی متخصص و نامدار در این رشته وارد شوید.

معایب شغل مهندس دریا

دوری از خانواده به مدت های بسیاری طولانی، چیزی حدود 6 تا 3 سال کاری.

 • مشغله کاری و ذهنی بسیار زیاد
 • نداشتن زمان ثابت کاری (بر حسب زمان اداری نیست)
 • استرس های بسیار در زمان اجرا پروژه برای فرد و خانواده
 • احتمال وقوع هر حادثه در دریا
 • کنترل تنش های عصبی بین افراد
 • مدریت و کنترل روابط
 • داشتن پلن های فرار (همیشه و هرلحظه حتی موقع خواب)

رشته مهندسی دریا

تحصیل در رشته مهندسی دریا در دوره کارشناسی تنها از طریق کنکور ریاضی و فیزیک امکان پذیر است و دانشگاه های زیر این رشته را ارائه می‌دهند:

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه نوشیروانی بابل
 • دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
 • دانشگاه خلیج فارس بوشهر
 • دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
 • دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان

مهندسی دریا (مهندسی کشتی‌سازی سابق)

به کار بردن علوم مهندسی و تکنولوژی مربوط که در دانشگاه های مربوطه فرا گرفته شده است، طرح های عادی و طرح های بحران، محاسبه دقیق لحظه به لحظه و داشتن روی کاغذ و ذهن، ساخت و اجراء سیستم‌هایی که اساس کار آنها سکون و حرکت در سیالات به خصوص در آب است و همچنین کارآیی لازم را به دانشجویان و کارمندان بدهد و آنان را آماده هر اتفاقی بسازد تا در صنایع وابسته به ساخت سازه‌های دریایی به طور اعم و صنایع کشتی ‌سازی به طور متخصص و خاص فعالیتهای مربوط به طراحی و محاسبه اجزاء و سیستم ها و یا مسئولیت مهندسی را بتوانند به نحو احسن انجام دهند.

مهندسی ماشین‌آلات دریایی

بکارگیری علوم مهندسی مکانیک و تکنولوژی مربوط به آن در مورد طراحی  و توسعه تجهیزات و قطعات مورد نیاز و آپدیت آنها، محاسبه درست و اصولی ، ساخت و اجرا و سیستم های کنترل کشتی ، ماشین آلات فرعی کشتی و سازنده بدنه اصلی کشتی ، کارآیی لازم را برای طراحی و راهبری و نگهداری سیستم های مطرح شده به دانشجویان ارائه می‌دهد و آنان را آماده طراحی و ساخت قطعات جدید  در صنایع دریایی ، صنایع کشتی‌سازی ، سازه‌های درون‌آبی و ساحلی ، شناورها و سکوهای دریایی می‌کند .

فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر مشاغل تخصصی خود به عنوان افسر سمت دار  می‌توانند پس از کسب تجربیات کافی در کارخانه ها و صنایع دریایی کشور و تکمیل دوره اصلی کارآموزی به تعمیر ونگهداری و تولید قطعات و تجهیزات لازم در شرایط عادی و غیرعادی بپردازند . کارورزان در طول دوره کارآموزی خود  با انجام مسافرت‌های دریایی به عنوان کارآموزی تجربیات عملی نیز و همچنین تقویت روحیه آنها در شرایط بحران خواهند اندوخت .

مهندسی دریا و دریانوردی 

هدف از مهندسی دریا و دریانوردی تربیت افراد با خصوصیت های خاص در حد کارشناسی دریانوردی است که طول متوسط این دوره ۴ سال است و آموزش این دوره به صورت دروس عملی ، نظری ، کارآموزی روی کشتی در دریاست که ابتدا در دانشگاه سپس روی کشتی و ترم‌ آخر تحصیلی مجدد در دانشگاه صورت می‌گیرد. فارغ‌التحصیلان این دوره به عنوان کارشناس آماده به کار  و صلاحیت هدایت کشتی‌ها و اداره امور مربوط به شرکتهای کشتیرانی را دارا هستند.که سپس برای دوره های بالاتر و پیشرفته تر باید مدت زمانی بین 12 تا 24 ماه روی کشتی به عنوان کاراموز مشغول باشند تا سابقه کسب و کنند و تجربه به دست بیاورند. علاقه‌مندان این رشته باید از سلامتی کامل برخوردار بوده و ناتوانایی‌هایی نظیر کوررنگی که مانع انجام وظیفه می‌شود را به هیچ وجه نداشته باشند.