favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری
جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

دوبه یا جنرال کارگو چیست؟

وقتی که صحبت از حمل و نقل دریایی می‌شود، بدون شک اولین موضوعی که ذهن انسان به آن خطور می‌کند، کشتی‌های باربری بزرگی هستند که برای انتقال کالاها و بارهای مختلف استفاده می‌شود.

کالاهایی که توسط کشتی‌ها حمل می‌شوند، از وزن و حجم زیادی برخوردار هستند، اما در این میان، کالاها و اجناسی که به صورت فله و خرده‌بار هستند و مقصد ارسال آن‌ها مسافت کوتاهی دارد، باید برای حمل و نقل این‌ها راهی در نظر گرفته شود.

بهترین گزینه برای حمل و نقل کالاهای فله و خرده‌بار که برای مسافت‌های کوتاه مانند بین بنادر و جزایر می‌خواهند جابجا شوند، استفاده از دوبه است.

دوبه یکی از رایج‌ترین شناورهای مهم برای حمل ونقل کالاست.

مسطح بودن سطح دوبه از مشخصات ویژه آن است و اگر بخواهیم کالاهایی با وزن سنگین را جابجا کنیم باید از دوبه استفاده کنیم.

در حقیقت دوبه دارای خن یا انبار است و این مزیت دوبه بارهای دوبه را در برابر باد و باران محافظت می‌کند.

 برخورداری از موتورخانه از دیگر مزایای دوبه است و بنابر‌این دوبه با نیروی خودش در سطح دریا حرکت می‌کند و نیاز به نیروی محرکه خارجی ندارد.

از دوبه بیشتر برای طی مسافت های کوتاه مثل عبور از کانال ها، دریاچه ها و خلیج ها استفاده می‌شود.

ظرفیت هر دوبه از ۴۰۰ تن شروع شده و تا چند هزار تن ادامه دارد.

جنس آن از فلز است و مقاومت بالایی در برابر سانحه های دریایی دارد.

دوبه شناوری بسیار مهم برای دریانوردان است. اکثریت دریانوردان برای پیش بردن کارهای خود به این نوع شناور نیاز دارند. اما خرید آن برای همه دریانوردان مقدور نیست. بسیاری از افراد هزینه خرید یک دوبه را ندارند از طرفی وجود دوبه برای حمل تمامی بارها ضروری نیست از این رو خرید دوبه توجیح اقتصادی برای بسیاری دریانوردان ندارد.

در این شرایط بهترین راه برای دریانوردان اجاره دوبه است. دریانوردان با چارتینگ دوبه علاوه بر اینکه می توانند نیاز خود را به راحتی رفع کنند، هزینه های شان را نیز به خوبی مدیریت کرده اند. البته به خاطر داشته باشید اجاره و چارتینگ دوبه کار راحتی نیست.

اگر افراد شناخت کافی نسبت به دوبه ها نداشته باشند روند اجاره برای آن ها سخت تر شده و حتی ممکن است مورد سوءاستفاده کلاهبرداران قرار بگیرند.

ما تصمیم گرفته ایم در این مقاله مهم ترین نکات اجاره دوبه را برای دریانوردان عزیز ذکر کنیم تا بهترین شناور را اجاره کنند.

برای اجاره دوبه باید به چه کسانی مراجعه کنیم؟

درحال حاضر شرکت های مختلفی وجود دارند که در زمینه اجاره و خرید انواع شناورها فعالیت می کنند. از طرفی عده ای از اشخاص حقیقی که از دوبه خود استفاده ای ندارند آن را به دیگر دریانوردان اجاره می دهند.

البته دریانوردان باید توجه داشته باشند که اجاره دوبه از هر فرد یا شرکتی درست نیست و قبل از هر اقدامی در این زمینه باید از صلاحیت آن فرد یا شرکت اطمینان حاصل کنند.

افراد برای اجاره یک دوبه در ابتدا باید بهترین و مناسب ترین منبع را پیدا کنند، سپس بقیه اقدامات را انجام دهند تا بعدها مشکلات جدی برای آن ها پیش نیاید.

برای اجاره دوبه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سلامت فیزیکی دوبه

اولین و مهم ترین نکته در اجاره یک دوبه سلامت فیزیکی آن است. دریانوردانی که قصد دارند یک دوبه اجاره کنند باید به طور کامل آن را وارسی کرده و سلامت آن اطمینان حاصل کنند.

دوبه ها با موتور کار می کنند و توجه به سلامت موتور آن ها نکته دیگری است که بسیار مهم است.

توجه داشته باشید عدم سلامت فیزیکی یک دوبه ممکن است منجر به بروز مشکلات بسیار خطرناک در زمان بارکشی شود.

توجه به نوع کارایی

در صنعت حمل و نقل دریایی برای حمل بارهای مخصوصی از دوبه ها استفاده می کنند به همین دلیل توجه به نوع بار بسیار مهم است.

دریانوردان قبل از اجاره دوبه باید نوع بار خود را مشخص کنند تا بتوانند بهترین دوبه را انتخاب کنند.

ظرفیت دوبه

ظرفیت دوبه های مختلف متفاوت است. یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان اجاره دوبه باید به آن توجه کرد میزان ظرفیت دوبه است. انتخاب دوبه اشتباه از نظر ظرفیت مشکلات زیادی را بر دریانوردان ایجاد می کند. به همین دلیل نیاز است قبل از اجاره یک دوبه نوع بار و میزان ظرفیت آن را مشخص کنند.

انواع مختلف کانتینر،پالت،گونی و کارتن توسط دوبه حمل می‌شود.

از دوبه برای حمل بارهای مختلفی استفاده می شود که با توجه به بار مدنظر تیپ دوبه تغییر می کند تا مناسب حمل بار شود. به طور مثال دوبه حمل مایعات با دوبه حمل خودرو و یا غلات تفاوت گسترده دارد.

ساخت دوبه:

برای ساخت دوبه از دو روش سنتی و بلوکی استفاده می‌شود.

روش سنتی: در روش سنتی که مناسب ساخت دوبه های کوچک است ورقه‌های پهن ابتدا به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند و سپس نبشی‌ها به آن قسمت جوش داده می‌شوند. در نهایت این ورقها به فریم های ساخته شده، متصل می شوند.

روش بلوکی: در روش بلوکی دوبه از بلوک‌های مجزا ساخته می‌شود که در ابتدا به صورت کاملا جداگانه تکمیل می‌شوند  و درنهایت به یکدیگر متصل خواهند شد.

این روش نیاز به دقت بسیار زیادی در هنگام تولید دارد اما زمان ساخت آن به شدت کاهش پیدا می‌کند. باید به این نکته توجه داشت که درصورت عدم توجه هنگام تولید، بلوکها در زمان اتصال به یکدیگر چفت نخواهند شد.

خرید دوبه

تفاوت بارج و دوبه

بارج و دوبه هر دو شناورهایی بسیار مهم در صنعت باربری دریایی هستند.

دریانوردان برای حمل بارهای مختلف خود از این شناورها استفاده می کنند. بسیاری از افراد ناآگاه تصور می کنند بارج همان دوبه است در صورتی که اینطور نیست. با وجود شباهت های بسیار زیادی که بین این دو شناور وجود دارد اما هردوی آن ها یکی نیستند و در یک سری از جزئیات با یکدیگر متفاوت اند.

مهم ترین تفاوت های بارج و دوبه شامل موارد زیر می شود.

 • دوبه برای حرکت از موتور داخلی خود استفاده می کند اما بارج با نیروی یدک کش حرکت می کند.
 • از انجایی که دوبه موتور دارد سرعت حرکت آن بیشتر است و از این نظر کالاها با سرعت بالاتری به مقصد می رسند.
 • دوبه ها از نظر اقتصادی برای دریانوردان به صرفه تر هستند.
 • دوبه ها انبار و اتاق استراحت دارند در حالی که بارج نه انبار دارد و نه اتاق استراحت.
 • برخلاف بارج ها امکان ورود جرثقیل و کامیون به داخل دوبه وجود ندارد.
 • عرض دوبه ها نسبت به بارج ها کمتر است.

تیپ دوبه ها چطور تعیین می شود؟

تیپ هر دوبه متناسب با نوع بار آن تغییر می کند. مثلا دوبه ها می توانند مخصوص حمل مایعات و یا غلات باشند.

تفاوت دوبه و لنج

دوبه و لنج هردو شناورهای حمل کالا هستند. این دو شناور در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال ظرفیت حمل بار دوبه ها بیشتر از لنج ها است.

دوبه ها تنها برای مسیرهای کوتاه، کانال های دریایی و مسیر رودخانه ها کاربرد دارند و نمی توان از آن ها برای عبور از دریاهای بزرگ و مسیرهای طولانی استفاده کرد، اما لنج ها این طور نیستند. با وجود اینکه ظرفیت حمل بار لنج ها کمتر از دوبه ها است اما مسیر حرکت آن ها بسیار طولانی تر است.

برای ساخت دوبه باید مراحل قانونی را طی کرد و گواهینامه های لازم را دریافت کرد اما ساخت لنج این سختی ها را ندارد.

بزرگترین نقطه اشتراک لنج و دوبه در موتور آن ها است. هر دوی این شناورها برای حرکت از موتور داخلی استفاده می کنند و حرکت آنها نیازی به یدک کش ندارد.

مزیت استفاده از دوبه برای دریانوردان چیست؟

 • دوبه ها برای نگهداری بارهای مختلف، اتاق و انبار مخصوص دارند. دریانوردان با استفاده از این اتاق ها به خوبی می توانند از کالاها در برابر مشکلات مختلف مثل باد و باران محافظت کنند.
 • دوبه ها با نیروی موتور داخلی خود حرکت می کنند و نیازی نیست برای حرکت آن ها از نیروهای محرکه خارجی مثل یدک کش استفاده کنند.این موضوع در کاهش هزینه های دریانوردان نیز بسیار موثر است.
 • ظرفیت دوبه ها بسیار زیاد است کمترین ظرفیت دوبه ها 400 تن است.
 • دوبه ها از فلزهای بسیار سخت تولید شده اند. به همین دلیل قدرت مقاومت بالایی دارند.
 • دریانوردان در اتاق دوبه ها به راحتی می توانند استراحت کنند. در بارج این امکان برای آن ها وجود ندارد.

با وجود تمامی این مزایا، نمی توان از معایب دوبه ها چشم پوشی کرد. برای مثال دوبه ها با وجود مقاومت و ظرفیت حمل بار زیادی که دارند نمی توانند مسافت طولانی را طی کنند.

برای ساخت دوبه چه مراحلی طی می شود؟

برای ساخت یک دوبه مراحل مختلفی طی می شود. در ابتدا طراحان نوع، شکل و شمایل کلی دوبه را طراحی می کنند سپس برنامه ریزی های لازم را برای تولید این شناور پرکاربرد انجام می دهند.

در مراحل بعدی با تهیه مواد اولیه لازم شروع به ساخت دوبه می کنند.

اولین مرحله ساخت دوبه برشکاری است، در مراحل بعدی پرسکاری، براکت و قالب سازی، جوشکاری، رنگ کاری انجام می شود. و بعد از کنترل کیفی نهایی، دوبه مورد نظر حاضر است.

بعد از اتمام مراحل ساخت، دریانوردان می تواند دوبه را به دریا انداخته و از آن برای باربری استفاده کرد.

بهترین راه اجاره دوبه

سایت کشتی داران بهترین انتخاب برای یافتن شرکت و یا شخص حقیقی مطمئن است. کشتی داران بزرگترین سایت نیازمندی ها دریایی ایران است از این رو افراد زیادی در آن آگهی خود را آن ثبت می کنند تا دیگر افراد از آن استفاده کنند. با کمی جست و جو در کشتی داران می توانید بهترین دوبه ها را برای رسیدگی به کارهای خود اجاره کنید.

خرید و فروش دوبه

برای خرید یا فروش انواع دوبه می‌توان به فعالان حوزه دریایی در جنوب یا شمال کشور مراجعه کرد و به صورت سنتی مشخصات دوبه موردنظر را از آنها دریافت و اقدام به خرید کرد.

باید به این نکته مهم اشاره کرد با ظهور استارتاپ‌ها و مرجع تخصصی دریایی در فضای مجازی شاهد خرید‌و فروش انواع دوبه بدون اخذ کمیسیون‌های نامتعارف دریایی هستیم.

سایت کشتی‌داران به‌‌عنوان یک استارتاپ و مرجع تخصصی دریایی برای خرید‌و فروش انواع دوبه به فعالان دریایی کمک شایانی کرده است.

دوبه

قیمت دوبه:

معیارهای قیمت‌گذاری برای دوبه بستگی به ظرفیت،طول،عرض،ارتفاع و آبخور و حتی نوع موتور دارد

در شرایط کنونی نرخ‌گذاری برای انواع دوبه نیازمند بررسی آیتم‌های مختلفی است که در این آیتم‌ها سال ساخت و تعداد سفر هم لحاظ می‌شود.

سایت کشتی‌داران به عنوان یک مرجع تخصصی و استارتاپ حوزه دریایی به فعالان این حوزه کمک می‌کند تا بتوانند انواع دوبه را یا قیمت‌های مناسب پیدا کنند.