favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری
جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

شناخت لنج صیادی نیاز امروز صیاددان و دریانوردان

لنج صیادی گونه‌ای از کشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود.

 این گونه لنج‌ها بر پایه قایق‌های بادبانی رایج در خلیج فارس ساخته می‌شود با این تفاوت که به جای بادبان با موتور حرکت می‌کند.

 این لنج‌ها،عرشه باز یا نیمه‌باز دارد و از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای پیشراندن لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ها موتور دارند.

در جنوب به کسانی که در کار ساخت لنج می‌باشند جلاف یا گلاف گفته می‌شود.

به اتاق ناخدا قماره و به انبار پائینی خن گفته می‌شود.

در ایران لنج‌ها در کرانه‌های خلیج فارس بسیار یافت می‌شوند و لنج‌سازی یکی از صنایع بومی مردمان خلیج فارس است.

سماچ یک نوع لنج ماهی‌گیری است و امروزه بر روی آن موتور می‌بندند و کارایی آن برای ماهی‌گیری است و تا حدود ۵ تن ماهی در آن می‌ریزند. سمک یا سمچ به معنای ماهی است.

لنج سازی یکی از مهم ترین صنایع جنوب کشور ما است. در شهرهای جنوبی ایران عده ی زیادی از مردم از طریق لنج سازی درآمد کسب می کنند. به همین دلیل لنج های صیادی و... در ایران از اهمیت زیادی برخودار است.

خرید لنج هزینه بسیار زیادی می طلبد اکثر دریانوردان شرایط خرید آن را ندارند. اما از آنجایی که دریانوردی و کار بر روی لنج تنها درآمد آن ها است چاره ای جز اجاره لنج صیادی ندارند.

در این مقاله قصد داریم درباره نکات و موارد مهم چارتینگ لنج صیادی برای شما خوانندگان عزیز بنویسیم تا بهتر با نکات اجاره و چارتینگ شناور مسافری و باری آشنا شوید.

نکات مهم اجاره لنج صیادی

ایمنی و سلامت فنی لنج صیادی

توجه به ایمنی و  سلامت فنی لنج های صیادی نکته بسیار مهمی است که دریانوردان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. اگر یک لنج صیادی در زمان حمل بارهای مختلف ایمنی لازم را نداشته باشد علاوه بر اینکه لنج به خطر میفتد ، به بارهای مورد نظر نیز خسارت زیادی وارد می شود.

به همین دلیل همه دریانوردان در زمان اجاره لنج صیادی باید از شرایط و میزان اعتبار شرکت ارائه دهنده لنج دریایی اطمینان حاصل کنند. به این صورت از بروز مشکلات بزرگ تر به خوبی جلوگیری می شود.

میزان ظرفیت لنج صیادی

لنج های صیادی ظرفیت گوناگونی دارند. در نظر داشته باشید هر نوع لنجی برای جا به جایی صیدهای مختلف کاربرد دارد.

اگر یک لنج صیادی ظرفیت کافی برای جا به جایی بارها را نداشته باشد، مشکلات زیادی را برای دریانوردان ایجاد می کند.

دریانوردان باید توجه داشته باشند که در زمان چارتینگ لنج دریایی به این موضوع توجه کافی داشته باشند تا بعدها دچار ضرر و زیان نشوند.

بررسی قدرت موتور لنج صیادی

لنج های صیادی موتورهای گوناگونی دارند. قدرت این موتورها با یکدیگر متفاوت است.

هر لنج صیادی با توجه به نیروی موتور خود برای صید تعدای از ماهی ها مناسب است.

دریانوردان در زمان اجاره لنج صیادی باید قدرت موتور را در نظر بگیرند و سپس لنج مورد نظر خود را انتخاب کنند.

نکات مهمی که در مفاد قرارداد لنج صیادی ذکر می شود چیست؟

مقدمه

در قرارداد اجاره لنج صیادی قسمتی به عنوان مقدمه در نظر گرفته می شود و در آن درباره موضوعات گوناگونی مثل نوع لنج، طرفیت آن، نام و مشخصات فرد اجاره دهنده و فرد جاره کننده و ... ذکر می شود.

مشخصات کالایی که قرار است صید شود

موضوع دیگری که در مفاد قرارداد اجاره یک لنج صیادی ذکر می شود نوع کالایی است که قرار است صید شود. این مشخصات می تواند شامل اطلاعاتی مانند نوع ماهی، نوع بسته بندی آن ها و ... باشد.

دریانوردان باید توجه کنند که در این مرحله میزان ظرفیت لنج را در نظر بگیرند. با انتخاب لنج اشتباه مشکلات زیادی برای ان ها ایجاد می شود زیرا هر نوع لنجی برای صید هر نوع ماهی مناسب نیست.

در این قسمت مقاله حداکثر و حداقل ظرفیت لنج برای صید ماهی ها قید می شود.

 فرد مستاجر به هیچ عنوان نمی تواند بیش از مقدار تعیین شده در مفاد قرارداد به صید ماهی بپردازد.

زمان مشخص بارگیری لنج

نکته بعدی تعیین بندرگاه برای بارگیری ماهی های صید شده است.

لنج های صیادی بارهای خود را در یک محدوده زمانی معین تخلیه می کنند. اگر لنج قبل از زمان مقرر به بندرگاه برسد، اجباری برای تخلیه کالاها ندارد.

اما اگر لنج صیادی بعد از زمان مقرر به بندر برسد فرصت کافی برای تخلیه کالاها ندارد به این صورت مستاجر دچار ضرر و زیان می شود و می تواند از مالک لنج خسارت دریافت کند.

تعیین بندرگاه برای تخلیه ماهی های صید شده

لنج های صیادی در بندرگاه های خاصی بار خود را تخلیه می کنند.

در زمان نوشتن قرارداد اجاره لنج صیادی، نام بندرگاهی که قرار است لنج در آن بار خود را تخلیه کند ثبت می شود.

این کار به دو صورت انجام می شود. در روش اول انتخاب بندرگاه به عهده فرد اجاره کننده است. اما در روش دوم مشخصات کامل بندرگاه، که شامل نام و زمان و... ذکر می شود. در روش دوم فرد مستاجر تنها مجاز به تخلیه ماهی ها در همان بندرگاه ذکر شده است.

نحوه پرداخت کرایه

به صورت کلی بعد از هربار صید و رسیدن لنج به بندرگاه  فرد اجاره کننده باید کرایه را به مالک لنج بدهد. اما اگر هردو طرف قرارداد مایل باشند به نحو دیگری مبلغ اجاره را پرداخت شود هیچ مانعی برای آن ها وجود ندارد.

به این صورت نحوه و زمان پرداخت کرایه متناسب با سلیقه هردو فرد اجاره کننده و اجاره دهنده تعیین می شود و در مفاد قرارداد نیز ذکر خواهد شد. به خاطر داشته باشید در صورت تعیین هر قانونی برای پرداخت کرایه، هردو طرف قرارداد باید از آن پیروی کنند.

کاربرد لنج صیادی:

از لنج صیادی برای انجام امور صید و ماهیگیری استفاده می‌شود اما نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که که لنج صیادی هموار مورد توجه صیاددان و ماهیگیران در سالهای اخیر بوده است.

در حقیقت  با توجه به نیاز کشورهای دریایی به ماهی باید به این نکته مهم اشاره کرد که استفاده از لنج صیادی می‌تواند در کشورهای دریایی بسیار مهم و چشمگیر باشد.

لنج صیادی

اصطلاحات مختلف لنج داری در ایران

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد لنج داری و باربری با لنج مهم ترین شغل مردم بومی جنوب ایران است.

در این قسمت مقاله قرار است به چند اصطلاح جالب که در لنج داری معروف است اشاره کنیم.

  • یامال: نوع آواز دسته جمعی که صیادان در هنگام صید ماهی می خوانند. صیادان معتقدند که این نوع آواز در آن ها انرژی زیادی ایجاد می کند.
  • هیات: منظور از هیات نمای عقب لنج است.
  • هوزا: هوزا همان مد دریا است. در زمان مد، آب دریا بالا می آید. این اتفاق دوبار در سال میفتد.
  • هو اشکن: هو اشکن نیز همان جز آب دریا است. در این زمان آب دریا پایین می آید.
  • هواسه: هواسه نام طنابی چند لایه در لنج است که دریانوردان برای کارهای مختلف از آن استفاده می کنند.
  • ووشار: ووشار به معنی لنج نو یا بازسازی لنج های قدیمی است.
  • وکیل: در لنج ها به ناخدا یا همان فرمانده وکیل می گویند.
  • موتورچی: فردی که مسئول موتورخانه لنج باشد را موتورچی می گویند.

( موارد ذکر شده در این قسمت مقاله تنها بخش کوچکی از اصطلاحات رایج در صنج صیادی است)

بهترین راه اجاره لنج صیادی چیست؟

در حال حاضر بهترین راه اجاره لنج صیادی سایت کشتی داران است. هرروزه در سایت کشتی داران افراد و شرکت های زیادی آگهی خود را ثبت می کنند. دریانوردان به راحتی میتوانند بهترین لنج صیادی که مناسب کار آن ها باشد برای خود اجاره کنند.

خرید وفروش لنج صیادی:

برای خرید یا فروش انواع لنج صیادی می‌توان با مراجعه به شهر جنوبی و شمالی کشور توام با انجام مشورت با متخصصان امور صیادی و ماهیگیری عمل کرد.

کارگاه‌های ساخت لنج صیادی در بسیاری از شهرهای دریایی ایران وجود دارد و می‌توان با مراجعه به این کارگاه‌ها برای ساخت انواع لنج صیادی سفارش ساخت داد.

از سوی دیگر با ظهور استارتاپ‌ها و مراجع تخصصی در حوزه دریایی از طریق فضای مجازی می‌توان برای خرید یا فروش انواع لنج صیادی اقدام کرد.

سایت کشتی‌داران به عنوان یک مرجع تخصصی در صنعت دریایی می‌تواند کمک شایانی به فعالان صنعت دریایی می‌کند تا بتوانند لنج صیادی را بخرند یا بفروشند که به لحاظ فنی سالم باشد و قیمت مناسبی داشته باشد.

  خرید لنج باری

قیمت لنج صیادی:

برای قیمت‌گذاری انواع لنج صیادی باید به طول،عرض،ارتفاع وآب‌خور توجه ویژه کرد.

نوع و قدرت موتور هم در قیمت‌گذاری انواع لنج صیادی موثر است.

از سوی دیگر پرچم لنج صیادی و ساخت کدام کارگاه، ثبت قدیم یا جدید بودن لنج در قیمت‌گذاری تاثیر بسزایی دارد.

فعالان دریایی و دریانوردان با مراجعه به سایت کشتی‌داران می‌توانند در قسمت شناورها مراجعه کنند و از آگهی‌های جدید سایت کشتی‌داران برای لنج صیادی مطلع شوند.