favicon-96x96
جستجوی پیشرفته
دسته بندی ها
شهر ها
محدوده قیمت
قیمیت توافقی
سایر موارد
آگهی دارای تصویر
آگهی ویژه
فوری
جستجوی پیشرفته
در حال بارگذاری آگهی‌های بیشتر

لنج به گونه‌ ای از کشتی های کوچک یا قایق های باری بزرگ و مسافری است که در خلیج همیشه فارس و دریای خروشان عمان و اقیانوس های عظیم هند دیده شده اند. لنج‌ها بر پایه قایق ‌های بادبانی رایج در خلیج جنوب ایران، فارس ساخته می‌شود با این تفاوت که به جای بادبان با موتورهای نسبتا قوی حرکت می‌کند. عرشه باز یا نیمه ‌باز دارد که اغلب آنها عرشه باز هستند. از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای بالابردن بهره وری لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ها موتورقوی دارند.

امروزه به کشتی های دست ساز تمام چوبی لنج گفته می شود اما در قدیم تر از کلمه جهاز برای آنها استفاده می کردند و جمع لنج های چوبی جهازات نامیده می شد که امروزه استفاده بسیار خوبی دارد و با بهرمندی از خدمات کشتیرانی میتونید از این لنج ها استفاده کنید .

درجنوب ایران شغل اکثر مردم خلیج فارس لنج سازی است. این شغل از زمان های بسیار قدیم رواج داشته و به نوعی صنعت بومی مردمان خلیج فارس است.

در چند سال اخیر به دلیل افزایش مبادلات مربوط به صید ماهی در ایران و دیگر مبادلات دریایی، صنعت لنج سازی پیشرفت خوبی داشته است. در حال حاضر تعداد زیادی از مردم سرزمین های جنوبی ایران از طریق اجاره لنج باری، کار در لنج و ... کسب درآمد می کنند.

جالب است بدانید که در ایران لنج هایی بسیار بزرگ و پیشرفته ساخته و به کشورهای دیگر جهان نیز صادر می شود.

اجاره لنج چطور انجام می شود؟

عده ای از دریانوردان برای انجام کارهای خود لنج شخصی دارند. این عده از افراد از ابتدا بر روی لنج ها کار می کردند. اما در در حال حاضر خرید لنج هزینه زیادی را در بر می گیرد؛ به همین دلیل همه دریانوردان هزینه خرید یک لنج را ندارند.

بعضی از شرکت های خصوصی و یا حتی افرادی که دارای یک لنج شخصی هستند با چارتینگ لنج باری یا مسافر بری به این عده از افراد کمک می کنند.

البته دریانوردان باید توجه داشته باشند که در زمان چارتینگ لنج های مختلف به نکات لازم توجه کنند تا به خوبی شرایط را در کنترل خود بگیرند.

در زمان اجاره لنج به چه نکانی باید توجه کنیم؟

شناسایی اشخاص یا شرکت های معتبر

اولین نکته اجاره یک لنج دریایی یافتن شخص حقیقی یا شرکت معتبر در این زمینه است.

اجاره لنج نسبت به خرید آن هزینه کمتری نیاز دارد با این وجود هزینه اجاره آن نیز در مقایسه با بسیاری از کارها بسیار زیاد است.به همین دلیل دریانوردان باید دقت و توجه زیادی به خرج بدهند.

علاوه بر موضوع هزینه، شرکت هایی هستند که هدف ان ها تنها سوءاستفاده از دریانوردان است.

شناسایی یک شرکت معتبر که در زمینه اجاره انواع لنج های باری و مسافربری تخصص کافی داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد.

انتخاب لنج مناسب

لنج های باری و مسافر بری از نظر کاربری تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. انتخاب لنجی مناسب بسیار مهم است.

سرعت مناسب لنج

لنج های باری مختلف سرعت متفاوتی با یکدیگر دارند. دریانوردان در زمان اجاره لنج باید به میزان سرعت آن توجه کافی داشته باشند زیرا سرعت لنج ها متناسب با نوع بار تغییر می کند.

انتخاب یک لنج نامناسب از نظر سرعت در زمان بارگیری خسارت، زیادی را به کشتی داران وارد می کند.

ظرفیت مناسب لنج

ظرفیت لنج باری متناسب با وزن بار تغییر می کند. همه لنج ها ظرفیت محدودی دارند دریانوردان قبل از اجاره یک لنج حتما باید از میزان ظرفیت آن مطلع باشند تا در زمان بارگیری دچار مشکل نشوند.

سلامت لنج

سلامت فیزیکی لنج نکته بسیار مهم دیگری است که دریانوردان در زمان اجاره باید به آن توجه کنند.

هرگونه ایراد در قسمت های مختلف یک لنج مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت.

اصطلاحات مختلف مردم بومی خلیج فارس درباره لنج و لنج داری

پاموتوری: به مسئول موتورخانه یک لنج پاموتوری می گویند.

پاوره: به یک نوع از لنگرهای لنج، پاوره می گویند.

پته: به پروانه موتور یک لنج پته می گویند.

پرمیل: پرمیل چوبی است که بر روی میل قرار دارد.

پرووغار: به جزر و مد دریا پرووغار می گویند.

پی: نوعی چربی که آب شده آن را به بدنه لنج می مالند.

تلبال: تلبال نوعی پرزنت ضخیم است که از بارهای مختلف در برابر آب و رطوبت محافظت می کند.

جاهاز: دریارنوردان به صورت عمومی به لنج ها جاهاز می گویند.

چالو: چالو به معنی روشن کردن موتور لنج است.

چبانی: چبانی چوبی است که از آن برای ساخت لنج ها استفاده می شود.

خیت: خیت نوعی نایلون محکم است که به قلاب های ماهیگیری وصل می شود.

دریارنوردان در زمان کار تنها از این کلمات اختصاصی شغل خود استفاده می کنند. (کلماتی که در این قسمت مقاله ذکر شد تنها بخش کوچکی از اصطلاحات مختلف دریانوردان است)

شناور لنج باری

به افرادی که در کار ساخت و ساز لنج هستند جلاف یا گلاف گفته می شود همچنین به اتافک ناخدا قماره و به انبار پایینی خن گفته می شود.این شغل را اغلب مردم بومی و جنوب نشین دارند به طور مثال مردمان خلیج فارس که در این صنعت دریایی مشغول خدمت هستند.

لنج های باری مختلفی توسط جلاف های جنوب ایران ساخته می شود که عمده ترین آنها و پر درخواسترین آنها را به طور مختصر شرح می دهیم:

 • سماچ - یک نوع قایق ماهی گیری که کنترل آن به وسیله موتور نسبتا قوی انجام می شود، این کشتی قابلیت و تحمل 5 تن بار را دارد، در اصل کلمه سمچ و یا سمک به معنی ماهی باز میگردد.
 • حوری – یک قایق بسیار کوچک که نهایت ظرفیت آن برای حداکثر ده نفر می باشد، این کشتی سبک تر کشتی کترا که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت می باشد و قبل تر به عنوان کشتی نجات غریق مورد استفاده قرار می گرفت. این قایق از جنس چوب‌ درختان مختلف ساخته می شود. بیشترین ظرفیت حوری ها تا 400 کیلو و کمترین ظرفیت آن ها تا 100 کیلو است. حوری ها نقش نجات دهنده را ایفا می کنند. در واقع زمانی که یک فرد به دریا افتاده باشد و شرایط جوی مناسب باشد تجات غریق با استفاده از حوری، فردی که در دریا افتاده را نجات می دهد.
 • سمعه – برای نصب بادبان بسیار کاربردی بود اما برای نصب موتور چندان مناسب نبود.
 • بتیل – یک نوع قایق ماهی گیری بود که دیگر مورد استفاده چندان قرار نمی گیرد. بتیل ها در گذشته بسیار پرتقاضا بودند اما در حال حاضر این نمونه لنج پرطرفدار نیست.
 • شوعی – شوعی کشتی های قدیمی که الان دارای موتور هستند و روی آن ها بادبان نیز نصب است که باعث شده است این روزه نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
 • کتر – کتر در واقع یک نوع کشتی بسیار کوچک که میتوان کشتی خصوصی نامید، است که نهایت گنجایش آن برای دو تا سه نفر است. کاربرد آن برای زمان یاست که که ناخدا بخواهد برای لحظه های خاص به مقصد مورد نظرش برسد. کتر نیز نقشی همانند حوری دارد. با این تفاوت که این قایق چوبی تنها مخصوص ناخدا است. از کتر در زمان بروز اتفاقات مختلف استفاده می شود. تنها تفاوت کتر و حوری در میزان وزن آن ها است. جالب است بدانید همه کشتی ها یک کتر به همراه خود دارند، در گذشته های دور اگر کشتی لنج کتر به همراه خود نداشت نجار کشتی در طول سفر این قایق را می ساخت.

        دومین کاربرد مهم کتر کشتی برای زمانی است که اگر فردی سقوط کرد بتوان به راحتی         قایق را به آب انداخت و برای نجات از آن استفاده کرد.

 • جاشوه : این نوع لنج نیز یک قایق باری یا نفربر است. وظیفه جاشوها انتقال افراد یا بارها از کنار ساحل به داخل کشتی است.

  حداکثر ظرفیت یک جاشو 15 نفر است. جاشوهای قدیمی با پارو کار می کردند اما امروزی ها با موتور کار می کنند.

 • تشاله – لنج دارای بار به علت آب خوری زیاد نمی تواند تمامی بار خود را به ساحل برساند به همین منظور از تشاله برای انتقال بار به ساحل استفاده می شود تا تمامی بار سالم به مقصد برسد.
 • بغله – عامل حرکت شناور بغله بادبان است که طراحی و ساخت خاصی برای خود دارد همچنین ظرفیت تحمل 40 نفر و وزن بار چیزی بین 300 تا 400 تن را داشته است.اجاره لنج بغله تنها برای 2 تا 6 ماه برای افراد مقدور است. بگاره ها بیشتر در بندر کنگان مورد استفاده قرار می گرفتند بغله ها کشتی های بسیار بزرگی هستند که در زبان عربی به آن ها قاطر نیز گفته می شود. در گذشته از بغله ها برای سفر به کشورهای بسیار دور دست مثل هند استفاده می کردند. خرما، پنبه، منقور کاپریل، نمک و چوب چندل از جمله مهم ترین کالایی هستند که در گذشته با این لنج حمل می کردند.
 • بگاره – کشتی ماهی گیری با تور است که هنوزه کاربرد دارد و بسیاری از صیادان صید خاصی به نام صید حشینه را انجام می دادند.
 • کچی و منجی: کچی و منجی از لنج های قدیمی هستند که این روزها کاربرد زیادی ندارند. از این نوع لنج برای سفر به مقصدهای نزدیک و صید ماهی های مختلف استفاده می کردند. حداکثر ظرفیت کچی و منجی 15 نفر است.
 • سمبوک – قایق باربری و ماهی گیری با ظرفیت تحمل 100 تن که با نام سماچ نیز شناخته شده و مورد استفاده است.
 • جالبوت – باربری با ظرفیت تحمل 7 نفر و 50 تن تا 100 تن را دارد همچنین کاربرد این قایق ها در سواحل جنوبی ایران برای حمل شکر، چوب، برنج و حیوانات است.
 • بوم – بزرگ ترین و زیبا ترین نوع لنج دریایی لنج بوم است که اغلب قسمت های داخلی از جمله عرشه، اتاق ها و فضای میزبان از چوب ساخته شده است و بسیار محبوب و جذاب برای همگان است.

شناور لنج باری

ظرفیت لنج باری

شناور های لنج، برای بارهای بین 50 تا 900 تن موجود هستند که آماده خدمت رسانی برای تمامی کسب و کارها و بار های بین دریایی هستند.

با توجه به اندازه بار و نوع بار باید بین لنج های باری که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم انتخاب شود.

سرعت لنج های باری

سرعت لنج های باری دریایی بسته به وزن بار همچنین نوع بار متفاوت است. عمده تفاوت لنج های باری در موتور آنها است که پر تاثیر ترین علت بر سرعت لنج باری می باشد.

قیمت لنج باری

با توجه به سن لنج، ظرفیت، نوع لنج همچنین موتور و تجهیزات قیمت متفاوتی برای آن در نظر گرفته می شود که پس از بررسی و اندازه گیری معیار ها میتوان قیمت مناسب و درستی روی آن گذاشت.

از این رو قیمت ثابتی برای آن نمی توان در نظر گرفت و باید مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان قیمت درستی روی آن گذاشت.

خرید لنج باری

بسیاری از فروشندگان لنج های باری با ثبت آگهی خود در سایت کشتی داران اقدام به فروش لنج باری خود کرده اند اندکی پس از ثبت آگهی اغلب لنج های باری به فروش و اجاره می روند.

صادرات لنج از ایران به کشورهای خارجی

ایران بزرگترین و معتبرترین کشور صادرکننده لنج به سراسر جهان است.

بزرگترین لنج باری ایران نیز با ظرفیت 1300 تن کالا در شهر قشم ساخته و صادر شده است.

ساخت این لنج متفاوت تنها به دست متخصصان کاربلد ایرانی انجام شده است.

اجاره لنج باری

لنج های باری با توجه به بزرگی و کوچکی آنها قیمت متفاوتی دارند و بسیاری آنها را اجاره کرده تا اختصاصا در زمان انجام کار منحصر به آنها باشد و برای همین امر کشتی داران قسمتی را برای اجاره لنج های باری اختصاص داده است تا به راحتی فرایند اجاره انجام شود.

فروش لنج باری

برای فروش لنج باری خود می توانید آگهی خود را در سایت کشتی داران ثبت کنید. لنج های باری طرفدار و خریدار بسیاری دارند که اغلب در چند روز پس از آگهی به فروش رفته و به راحتی فرایند فروش به ثبت می رسد.

انواع لنج باری

 • لنج 52 فوت
 • لنج 57 فوت
 • لنج اوشار
 • لنج 120 تن چوبی
 • بچه لنج
 • لنج چوبی 180 تن
 • لنج 700 تنی
 • لنج تجاری صیادی
 • لنج سمبوک
 • لنج 650 تنی
 • لنج چوبی 380 تن
 • لنج فایبرگلاس
 • لنج باری 64 فوت
 • لنج 59 فوت
 • ناکو 250 تنی
 • لنج 90 فوت
 • لنج پاکستانی
 • لنج ایرانی
 • لنج موتور یانمار
 • لنج موتور میتسوبیشی
 • لنج موتور کاترپیلر
 • لنج الشامسی

بهترین راه اجاره لنج در ایران چیست؟

اگر شما دریانوردی هستید که به یک لنج سالم و کاربردی برای انجام کارهای خود احتیاج دارید همین حالا به سایت عالی کشتی داران سری بزنید. سایت کشتی داران بهترین مرجع نیازمندی های دریایی و دریانوردی است.

در حال حاضر بسیاری از شرکت ها و اشخاص معتبر در این سایت آگهی خود را به ثبت می رسانند و شما دریانوردان عزیز به راحتی می توانید لنج مورد نیاز خود را با شرایط عالی از طریق سایت کشتی داران اجاره کنید.